1. Mi is az Erasmus+?
Az Erasmus+ az Európai Unió új programja, mely az oktatást, a képzést, az ifjúsági területet és a sportot is magában foglalja valamint több jelenleg futó programot (köztük az Egész életen át tartó tanulás programot) egyesítve.
Az Erasmus+ 2014 és 2020 között 14,7 milliárd eurót biztosít az európai oktatás, képzés, ifjúsági szakma és sport megerősítésére.
A programban részt vehetnek a felsőoktatásban és szakképzésben tanuló diákok (tanulmányok, munkaalapú tanulás, gyakornoki tevékenység) és munkatársak.
2. Általános tudnivalók
Az Erasmus+ program keretében tanulmányi mobilitás esetén felsőoktatási intézmények közötti megállapodás alapján valósul meg a hallgatók cseréje. Az EU minden, az előre lefektetett követelményeknek tartalmilag és formailag megfelelő kétoldalú szerződésben rögzített hallgatói csereprogramot ösztöndíjjal és az adminisztrációs költségek fedezésére szolgáló forrásokkal támogat.
Magyarország 1997-ben teljes jogú partnerként csatlakozhatott az uniós országok felsőoktatási hallgatóinak mobilitását segítő Erasmus, majd 2000 júliusától a Socrates/Erasmus+ action-2, 2007-től az Egész életen át tartó tanulás (Lifelong Learning Programme, LLP), végül 2014-től az Erasmus + elnevezésű programhoz.
Az Erasmus+ program konkrét célja az oktatás-képzés területén:
- a kulcskompetenciák és készségek fejlesztése, különös tekintettel a munkaerőpiac és a társadalmi kohézió szempontjából fontos készségekre; elsősorban tanulmányi célú mobilitások, illetve az oktatási-képzési intézmények és a cégek közötti együttműködések segítségével
- a minőség, az innováció és a nemzetköziesítés szintjének növelése az oktatási-képzési intézményekben, elsősorban nemzetközi együttműködések segítségével, az oktatás-képzés világán túli szereplők bevonásával
- a szakpolitikai reformok és az oktatási-képzési rendszerek modernizációjának támogatása, elsősorban szakpolitikai együttműködések, az Unió átláthatóságot és az elismertetést szolgáló eszközeinek hatékonyabb használata, valamint a jó gyakorlatok megosztása segítségével
- a nyelvoktatás és nyelvtanulás fejlesztése, a nyelvi sokszínűség és az interkulturális érzékenység népszerűsítése
A tanulmányút csak akkor valósulhat meg, ha a külföldi tanulmányokat az Egyetem elfogadja és a hallgató itthoni előmenetelébe beszámítja.